„Петимата тибетци“ са йогийска система от елементарни, изпълващи с енергия упражнения, произлезли от Хималаите. Известни и с името „петте ритуала на младостта и жизнеността“, те са пренесени на Запад в началото на 20-и век от британски запасен офицер, който ги усвоил в будистки манастир в Тибет. От 1978 г. насам Кристофър Килам е научил хиляди хора, решили да водят по-здравословен живот, да практикуват упражненията.
За „Петимата тибетци“ са нужни малко време и усилия, но въпреки това те неимоверно увеличават физическата сила, придават гъвкавост и проясняват ума. Дори новаците в йога ще изпитат благоприятния ефект от освобождаването на вътрешната енергия, протичаща през тялото и мозъка. Редовното изпълнение на упражненията освобождава мускулите от напрежение, премахва нервния стрес, подобрява дишането и храносмилането, укрепва сърдечно-сьдовата система, води до пълна релаксация и осигурява добро здраве и разположение на духа. „Петимата тибетци“ са не само мощно средство за изостряне на сетивните възприятия; те активизират жизнената енергия, помагат ни да я контролираме и насочваме, за да се променим.
„Петимата тибетци” стимулират чакрите и съответстващите им нервни плексуси и жлези. Привеждайки в равновесие психичните енергии на ума и тялото, те осигуряват силна защитна имунна система, поддържат добре развита нервна трансмисия, установяват равновесие в хормоналния климат. Тонизират и обтягат основните мускулни групи, като създават силна и гъвкава физика.
Упражненията се изпълняват по 21 пъти. За начинаешти се започва от 7пъти, след това 9пъти, 11 пъти и т.н. докато стигнете до 21 пъти.

Тибетец №1
Първото упражнение включва въртене. Дервишката традиция на суфизма познава силата на подобна стимулация. Въртенето активизира чакрата свързана с ендокринната система. Именно енергията, активизирана при въртенето прави останалите упражнения успешни.
Естествено е на човек да му се завие свят от въртенето. Това е знак за здрав вестибуларен апарат. Така, че не се тревожете. Освен това започнете бавно (това важи за всичките пет упражнения). Започнете със седем завъртания и постепенно стигнете до двадесет и едно.
Застанете прави с ръце, изпънати хоризонтално встрани. Пръстите на ръцете са прибрани, дланите са отворени и обърнати надолу. Задръжте ръцете си на нивото на раменете – нито по-надолу, нито по-нагоре. Това ще активира максимално количество жизнена сила. Езикът да опира в небцето, точно зад зъбите, това ще пропусне повече церебрално-спинална течност по вашия гръбнак и ще улесни упражнението. Активизира се също така и коронната чакра (на темето), което от своя страна пропуска повече психична и духовна енергия да на влезе в тялото. За да намалите замайването, преди да започнете да се въртите, се фокусирайте в една точка пред вас. При завършването на всяко завъртане очите да се връщат на същата точка. Въртете се с удобна за вас скорост по посока на часовниковата стрелка. (Ако обърнете главата си надясно, то това е посоката, в която трябва да се въртите.)
Повторете завъртането двайсет и един пъти без прекъсване.
След приключване на въртенето си починете изправени с прибрани крака и ръце на хълбоците. Поемете пълно и дълбоко въздух, като вдишвате през носа. Издишайте през устата, като устните ви оформят буквата „О“. Поемете повторно въздух и го изпуснете по същия начин. След двете дълбоки пълни дишания легнето по гръб, с руце до тялото, дланите надолу. Това е изходно положение за Тибетец № 2. Освен това обърнатите надолу длани също намаляват замайването.

Тибетец №2
Най-добре е, ако изпълнявате упражненията от № 2 до № 5 върху мека повърхност – килим или шалте за упражнения.
Както описахме в края на упражнение № 1, упражнение № 2 започва от положение, при което сте легнали по гръб. Краката са опънати, глезените се допират, стъпалата са изправени вертикално. Ръцете са поставени успоредно на тялото, с длани, опрени на пода. Докато вдишвате, вдигнете глава от земята така, че брадичката ви да опре в гърдите и едновременно с това вдигнете краката в перпендикулярно положение. Малко под пенпендикулярната линия също е добре, но се опитайте краката ви да бъдат колкото се може по-изпънати. (Ако ви е трудно свийте краката в коленете до градуса, който ви е удобен. След време гърбът и коремните мускули ще се засилят и ще можете да изпълнявате упражнението с изпънати крака.) След това издишайте и отпуснете краката и главата едновременно.Всичко това се изпълнява едновременно, с едно непрекъснато плавно движение. Пръстите на краката сочат нагоре; долната част на гърба и дланите остават прилепени до земята. Оставете всички мускули да отпочинат за миг и повторете упражнението. Постепенно стигнете до двадесет и един пъти.
Когато приключите с упражнението, заемете изправен стоеж с прибрани крака и ръце на хълбоците. Изпълнете две пълни дълбоки дишания: вдишвате през носа и издишвате през устата, като устните ви оформят буквата „О“. След въртенето в упражнение № 1, всички останали упражнения наблягат на обтягането на гръбнака и свиването на гръбначния стълб. В традициите на йога това се счита за подмладяващо. В Тибетец № 2 вие обтягате шийната и поясната област на гръбнака. Вдигането на краката активизира онова, което е известно като сакрален изпомпващ механизъм. Това подобрява движението на церебрално-спинална течност по целия гръбначен стълб. Това пък, от своя страна има положително въздействие върху цялата нервна система и подпомага правилната циркулация във всички вътрешни органи, по-специално в коремната област.
Тибетец №3
След като дишането ви си възвърне нормалния ритъм застанете на колене. Стъпалата са подпрени на пръстите на краката, коленете са раздалечени на около десет сантиметра. Поставете ръцете си отзад, точно под двете половини на седалището. Гръбнакът е изправен, брадичката е придърпана към гръдния кош. Поемете въздух през носа и се извийте назад от кръста. Отпуснете главата максимално назад, без да се чувствате неудобно. При извивката назад ръцете ви служат за опора. След това се върнете в изходно положение, като издишвате през носа или устата.
Повторете (помнете, че през цялото време езикът ви се намира на небцето)..
Когато свършите с упражнението, заемете изправен стоеж с прибрани крака и ръце на хълбоците. Изпълнете две пълни дълбоки дишания: вдишвате през носа и издишвате през устата, като устните ви оформят буквата „О“. Това упражнение активизира енергийните вихри – чакрите и жлезите с вътрешна секреция в областта на шията и гърдите: щитовидната жлеза, около щитовидните жлези и тимуса. Извиването на гръбнака стимулира раменния плексус в основата на врата, като с това засилва ръцете и раменете и засилва кръвообръщението към белите дробове, сърцето и областта на гърдите.
Тибетец №4
Седнете с изправен гръбнак и с изпънати напред крака. Дланите са опрени на земята до бедрата. Положението на ръцете е много важно: дланите трябва да са поставени успоредно на бедрата. Наведете глава, така че брадичката да опре в гръдния кош. Поемете въздух през носа, като същевременно повдигате бедрата и сгъвате краката в коленете, така че да стъпите със стъпалата на земята, и отпускане главата назад. При това положение торсът е успореден на земята, а ръцете и краката са разположени перпендикулярно. Издишвате през носа или устата, при което се връщате в изходна позиция.
Повторете. Постепенно стигнете до двайсет и един пъти с постоянен, непрекъснат ритъм. Внимавайте да не се плъзнат краката ви. Стъпалата остават на мястото си по време на цялото упражнение. Ръцете не трябва да се огъват; движението се изпълнява чрез завъртане на ставите при раменете.
Когато свършите с упражнението, заемете изправен стоеж с прибрани крака и с ръце на хълбоците. Изпълнете две пълни дълбоки дишания: вдишвате през носа и издишвате през устата, като устните ви оформят буквата „О“.Това упражнение е доста изморително и има много полезно действие. Тонизира коремните мускули и органи, енергетизира областта на слънчевия сплит, а жизнената сила навлиза дълбоко в тялото, заедно с изометричното напрягане(изометрични техники – техники, при които се променя напрежението на един мускул, докато дължината му си остава същата).

Тибетец №5
Започнете упражнението, като се подпрете на дланите на ръцете и пръстите на краката. Ръцете, както и краката, са раздалечени на около 60 сантиметра. Главата е извита назад. Дръжте ръцете и краката си изправени, поемете въздух през носа и същевременно повдигнете таза, като притегляте брадичката към гръдния кош, така че тялото ви да образува триъгълник. Издишайте през носа или устата и едновременно с това се върнете в изходна позиция. Дланите и пръстите на краката ви служат за опора, останалата част на тялото остава във въздуха по време на цялото упражнение; дръжте ръцете и краката си изправени.
Повторете упражнението като постепенно стигнете до двайсет и един пъти плавно и ритмично.
Когато свършите с упражнението, заемете изправен стоеж с прибрани крака и с ръце на хълбоците. Изпълнете две пълни дълбоки дишания: Вдишвате през носа и издишвате през устата, като устните ви оформят буквата „О“.
Извиването на целия гръбначен стълб под формата на дъга засилва имунната система и освежава гръбначните нерви. Освен това се засилват ръцете и краката.
В „Древните тайни на извора на младостта” британският полковник, давайки инструкциите за упражненията, обяснява, че те забават стареенето и възвръщат младостта чрез нормализиране въртенето на чакрите или психичните вихри на тялото. Обяснението на полковника е в съгласие с фината психична физиология, описана в йогическите и тантрични текстове. Но практикуването на упражненията ще бъде достатъчно доказателство само по себе си.